Rady ke správnému pěstování chilli

Jak správně vyklíčit
semínka chilli papriček?

Máčení semen v heřmánkovém čaji Několik vyklíčených semen v minipařníku Klíční rostliny v rašelinových tabletách Přesazené rostlinky do substrátu, pod světlem

Sdílet článek


Příprava semínek ke klíčení

Všechna semena doporučujeme před umístěním do klíčícího média alespoň 24 hodin máčet v heřmánkovém nebo černém čaji. Tento krok provádíme, abychom zlikvidovali plísně, k čemuž nám pomohou právě desinfekční schopnosti těchto typů čaje. Stěna semínka tím zároveň změkne a my tak pomůžeme samotnému klíčku.

Klíčení v rašelinových tabletách

Existuje mnoho způsobů klíčení semen chilli. Osobně bychom vám doporučili velmi šetrný způsob, kterým je použití pěstebních rašelinových tablet Jiffy. Jedná se o slisovanou rašelinu v textilním válečku, po namočení do vody máte během pár sekund připravený váleček plný substrátu. Jejich cena se pohybuje kolem 4 Kč za kus, ale při pěstování ve větším množstvím oceníte především naprosto snadnou manipulaci s rostlinami při následném přesazování. Jedinou nevýhodou rašelinových tablet je náchylnost k povrchovým plísním při nedostatečném větrání pařníků a pěstebních boxů.

Klíčení v kokosových tabletách

Druhým způsobem je velmi obdobná varianta klíčení v kokosových pěstebních tabletách. Vyrábí se z drceného kokosového dřeva, stačí je polít vodou a během pár sekund máte připravený váleček plný substrátu. Jejich cena se bohužel pohybuje kolem 3 Kč za kus což při pěstování ve větších počtech může být značně nákladné, ovšem pomohou při následné manipulaci a přesazování klíčních rostlin. Jejich nevýhodou je, že neobsahují na rozdíl od rašelinových tablet žádné živiny a proto je třeba dopřávat rostlinám lehké hnojení a jakmile kořeny prorostou tabletou, přesadit je do substrátu.

Klíčení v substrátu a zemině

Na počátku pro vás bude ale nejspíše snažší použití klasického substrátu pro výsev, který také velmi rádi používáme. U toho je pouze třeba dbát na sterilitu, a proto je vhodné nechat ho nejprve půl hodiny péct v troubě pod alobalem na 80°C, čímž se zlikvidují případné choroby a paraziti. Substrát pak lze použít ihned po vychladnutí. Nedoporučujeme sít semínka hlouběji než 3 mm, neboť každé semínko má energii na překonání určité masy zeminy a z větší hloubky by jí nemuselo mít dostatek.

Kdy klíčit chilli papričky

Pro klíčení semen chilli je ideální plastový minipařník, protože ve fázi klíčení není ani tak důležité světlo, jako zajištění stálé teploty. Seženete ho ve většině hobbymarketů.

Tropické odrůdy rodu Chinense a Pubescens vyžadují teploty pro klíčení v rozmezí 24 až 32°C a jelikož ze všech odrůd chilli potřebují nejdelší čas jak pro klíčení tak následný růst, je začátek února ideální dobou pro jejích klíčení.

Odrůdy rodu Annuum či Frutescens rády klíčí ve velmi krátké době a vystačí s teplotami 15 až 25°C. Většina papriček rodu Annuum a Frutescens vám vyklíčí do týdne a stejně tak jejich vegetační období je mnohem kratší, stačí je proto vysévat až koncem února či začátkem března.

Zálivka je také samozřejmě velice důležitá, dejte jen pozor na přelévání. V případě, že se objeví plíseň, setřete ji prstem a pootevřete pařník. Jakmile se objeví první lístky, je vhodné rostlinu přesunout na slunné, teplé místo. První lístky očekávejte v rozmezí jednoho až tří týdnů, v zásadě ale záleží zejména na pěstované odrůdě.

V našem mírném podnebí je velmi důležité správně odhadnout dobu výsevu semen. Většina rostlin chilli potřebuje od semínka k dozrání plodů 7 až 9 měsíců. Dobře poté také zvažte své rozhodnutí, kdy již předpěstovanou papriku umístit ven, případně do skleníku tak, aby vše stihlo dozrát ještě před prvními podzimními mrazíky. Ideální je dávat semínka chilli papriček klíčit na přelomu února a března.

Chcete koupit semínka chilli?

Rádi byste zkusili pěstování chilli?

Prohlédněte si nabídku
semínek chilli papriček

Celá nabídka chilli semínek

Certifikované osivo

S rostlinolékařským pasem