Rady ke správnému pěstování chilli

Jak pečovat o chilli rostliny
a dosáhnout vysokých výnosů

Zdravý list dospělé rostliny Květ Rocoto Manzano Plod Habanero Surinam Plod Naraja Picante

Sdílet článek


-

Nyní je na čase vámi pečlivě vypěstovanou sazeničku vysadit ven nebo do květináče, pro velké druhy rodů Chinense jsou ideální květináče o objemu 10 - 15 litrů a více. Okrasné, menší druhy si vystačí s klasickými truhlíky nebo objemem 3 - 5l.

Půdní substrát je stěžejní faktor pro pěstování chilli. Pro většinu chilli papriček je nejvhodnější zásaditá, hlinitopísčitá a dostatečně provzdušněná půda. Potřebné živiny rostlina získává jen v případě jejich rozpuštění na minerály ve vodě. Pro výživu rostliny tedy rozhodně není nutné půdu přehnojovat, zásadní je nechat dobře rozvinout kořenový systém tak, aby dokázal dobře přijmout potřebné množství výživných látek. Při prvním pěstování vám bohatě postačí substrát přímo určený pro papriky nebo rajčata, který není drahý a má vše co chilli paprička vyžaduje.

Zálivka je druhým a velmi důležitým faktorem. Pokud možno vždy zalévejte odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání. Řiďme se pravidlem "chilli není rýže". Mírně vlhká půda je ideální v období růstu a v období dozrávání plodů je dobré zálivku trošku omezit. Díky vyšší suchosti půdy se rostlina obrní zvýšením kapsaicinu a navýší se pálivosti chilli. Zabráníte tím také praskání plodů z důvodu přílišné vlhkosti.

Dostatek světla rostlině pomáhá k celkové vitalitě a ta je pak odolnější vůči nákazám. Většina chilli papriček je světlomilných, proto jim vybírejte místo s co nejdelším slunečním svitem. Doba slunečního svitu se pozitivně odráží na dozrávání plodů a jejich chuti. Dostatek slunečních paprsků rostlině poskytuje potřebnou energii, kterou následně může vynaložit při tvorbě květů, plodů a samozřejmě toho nejdůležitějšího, kořenového systému. Při pěstování ve skleníku buďte ovšem opatrní aby se vám rostliny nespálily, často je nutné je chránit zastíněním.

Teplota pro správný růst chilli paprik se pohybuje nejčastěji okolo 35°C, při pěstování ve skleníku se jednoduše dosáhne teplot přes 50°C a to rostlinám přináší komplikace, v listech se například pozastaví látková výměna. Pro papriky je ideální proudění vzduchu v horních partiích, proto je vhodné časté větrání u stropu skleníku. Většina dostupných odrůd chilli papriček je již aklimatizovaných na naše podnebí, ale stále se jedná o rostliny z tropických oblastí. Jsou proto náchylné na mrazíky a dlouhodobé nízké teploty zpomalují jejich růst a vývoj. Při pěstování venku se je pokuste chránit před prouděním chladného vzduchu od země.

Chcete koupit semínka chilli?

Rádi byste zkusili pěstování chilli?

Prohlédněte si nabídku
semínek chilli papriček

Celá nabídka chilli semínek

Certifikované osivo

S rostlinolékařským pasem