Přivítejte nového krále mezi chilli – Dragon´s Breath šlohl prvenství papričce Carolina Reaper

Mike Smith, majitel Tom Smith Plants s jeho rekorní papričkou

Doporučit


Ne není to fáma, svět má novou nejpálivější chilli papričku. Vypěstoval ji Mike Smith, sympatický chlapík ze severního Walesu. Mike sám pěstuje chilli a zeleninu už nějaký ten pátek, ale momentálně tohle svoje hobby povýšil na další úroveň. Nový rekordman mezi pálivkami dostal jméno Dračí dech. To, aby se nezapomnělo, kde má svůj původ. Ostatně Severní Wales a jeho podnebí nám, milovníkům chilli, dává taky jistou naději, že pokud nakonec půjde paprička do prodeje, vysokou pálivost tohoto krasavce si budeme moci užít i v našich mírných podmínkách.


Paprička dosahuje na 2,48 milionu Scovilleho jednotek (Foto: Ian Cooper)

Ale zpět k papričce Dragon´s Breath. Její oficiálně změřená pálivost je 2,48 milionu SHU, čímž přeskakuje dosavadní královnu Carolinu Reaper, která má jen něco okolo 2,2 milionu SHU. A to už je pořádný nářez. Zápis do Guinnessovy knihy rekordů je teď už jen formalitou a otázkou času. Stále se ale ještě neví, zda paprička bude oficiálně dostupná i k pěstování pro nás běžné nadšence do chilli. Mike Smith ji totiž vyšlechtil ve spolupráci s vědci z Nottinghamské univerzity a její užití bylo původně zamýšleno pro čistě lékařské účely. Dračí chilli síla působí jako účinné anestetikum, které umí znecitlivět kůži.


Paprička Dragon's Breath a spolupěstitel Neal Price uvnitř foliáku

V tuto chvíli tak zatím nikdo ani netuší, jak moc tohle peklo dokáže potrápit při vnitřním užití. Mike říká: „Dragon´s Breath ještě nikdo neochutnal. Sám jsem ho vyzkoušel jen na špičku jazyka, ale pálilo to tak příšerně, že jsem to musel po 10 sekundách vyplivnout.“ S případným budoucím testováním, buďte proto opatrní, tahle věcička by netrénovaným osobám mohla způsobit i nemalé potíže. My se na Dračí dech ale těšíme, i když víme, že nás to asi bude zase bolet.

Zdroje a práva k fotografiím: dailypost.co.uk, nottinghampost.com

Naše chilli delikatesy

Rádi byste zkusili pěstování chilli?

Prohlédněte si nabídku
semínek chilli papriček

Celá nabídka chilli semínek

Certifikované osivo

S rostlinolékařským pasem