Rady ke správnému pěstování chilli

Jak se zbavit mšic na chilli paprikách

Mšicemi napadené květy chilli papriček Slunéčko požírá mšice na paprikách

Doporučit článek


A zase ty mšice

Každý rok je to stejné. Pipláte si svoje milované papričky doslova od semínka a staráte se o ně jako poklad. A zatímco vy se tak dřete, abyste se mohli radovat z bohaté úrody, dělají si na ně zálusk ještě ony. Nenáviděné a zákeřné mšice. Zatočte s nimi jednou provždy a začnete hned, než se vám přemnoží.


Jak je poznáte

Chcete-li úplnou mít jistotu, otočte list. Měli byste taky zbystřit, pokud se v okolí vyskytuje velké množství mravenců, což je tak trochu poznávací znamení. Abyste mohli jednat včas, je nejdřív nutné tyhle potvory rozpoznat, což vlastně není problém. Listy napadených rostlin jsou totiž úplně bez života – povadlé, zkroucené, vybledlé a mají na povrchu mazlavý povlak. Proč je tomu tak? Mšice z rostliny vysávají šťávu a taky na ni přenáší různé choroby a ona tak chřadne.

Jděte na to šetrně

Pokud nesnášíte chemii stejně jako my, pak to zkuste postaru. Je to sice pomalejší, ale k rostlinám rozhodně šetrnější. Pozor ale, aplikujte je v raných stádiích, na přemnožené mšice už tyhle babské rady nefungují!

Začněte hned od začátku, udržujte pečlivě svoji zahradu a vytrhávejte plevel. Je to prevence, která se občas vyplatí a mšice se nemusí objevit. Pokud vás ale tohle štěstí nepotká, nezoufejte.

Sluníčko popolez maličko

První radou je nechat konat přírodu samotnou a zkusit nasadit přirozeného predátora. Dokonce i pro larvy slunéčka sedmitečného jsou mšice oblíbenou lahůdkou. A co teprve pro dospělé jedince. Podobnou a možná i lepší službu vám udělají vosičky Aphidius colemani. Ty kladou do mšic svá vajíčka. Věřte či ne, ale tímhle způsobem vás dokáže jediná vosička zbavit až 300 kusů mšic. Super je, že je nemusíte chodit lovit někam na louku, ale dají se koupit. Dokonce i na e-shopu. Upozorňujeme ale, že hmyzí pomocníci se hodí pouze do uzavřených prostor (skleníky, zimní zahrady apod.).

Tabák a další kouzla

Asi nejznámější radou, nad kterou možná zajásají všichni kuřáci, je výluh z tabáku. Mšice totiž nesnáší jeho pach. Recept je jednoduchý:

200 g sypaného tabáku povařte 1 až 2 hodiny s vodou. Vznikne vám opravdu nevábně zavánějící tekutina, kterou je třeba před použitím ještě lehce zředit. Dejte do rozprašovače a pak postříkejte rostliny.

Údajně pak ještě funguje postřik s javorovou vodou (cca 10 kapek/1 l vody) nebo kopřivový, pelyňkový či česnekový nálev. Případně pokud vás všechny tyto věci odpuzují, usušte levanduli a v pytlíčkách jí dejte mezi květináče. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, její vůně odpuzuje jak mšice tak otravné moly.

My navíc doporučujeme i postřik s organickým přípravkem BioOl. Je taky přírodní a osvědčený.

Občas to jinak nejde

Není to sice ekologické, ale v případě velkého náporu mšic jsou chemické přípravky jakousi sázkou na jistotu. Nejde-li to jinak, vyzkoušejte například chemický postřik pomocí systémového přípravku Mospilan SP a nestříkejte rostliny za přímého slunce. Nechte to raději navečer či při oblačném počasí, když je stín.

Naše rada na závěr zní: Chovejte se k chilli s láskou a užívejte chemii jen jako poslední možnost, když už není opravdu kam sáhnout.

Chcete koupit semínka chilli?

Rádi byste zkusili pěstování chilli?

Prohlédněte si nabídku
semínek chilli papriček

Celá nabídka chilli semínek

Certifikované osivo

S rostlinolékařským pasem